eAHOT hyväksilukeminen - Peppi
Mikä ahot ja esiahot?
Ahotointi = aiemmin hankitun osaamisen tunnistamista ja tunnustamista osaksi omaa tutkintoa.
Esiahotointi = tulevaisuudessa suoritettavien opintojen esihyväksyntää osaksi omaa HOPSia. Esiahotointia hyödynnetään silloin, kun osa tutkintoosi liittyvistä opinnoista järjestetään toisen korkeakoulun toimesta kansallisen ristiinopiskeluverkoston kautta.
Ahotointiin ja esiahotointiin käytetään Pepin eAHOT-palvelua ja tältä sivulta löydät ohjeet sen käyttöön. Olethan lukenut yleiset ahot- ja esiahotointi-ohjeet ennen hakemuksen tekoa?
Ristiinopiskelupalvelu - esiahotointi
Kieli- ja viestintäopintojen ahotointi
Ristiinopiskelupalvelu (CampusOnline-verkosto)
19.11.2024 alkaen CampusOnline-verkoston opintojaksoille ilmoittaudutaan Pepissä käyttäen ristiinopiskelupalvelua.
Tämä tarkoittaa myös muutosta siihen, miten opiskelijat voivat hyödyntää CampusOnlinen opintoja omassa tutkinnossaan. Lue lisää ristiinopiskelupalvelusta ja siihen liittyvistä ohjeista ja reunaehdoista täältä.
Jos polkuopiskelijana haluat sisällyttää CampusOnlinen opintoja polkuusi - otathan yhteyttä tutoropettajaasi ja teet esiahotointihakemuksen.
Vinkkejä esiahotointia varten
Oletko ilmoittautunut ristiinopiskelupalvelun kautta CampusOnline-opintojaksolle 19.11.24 jälkeen?
--> käytä ohjetta 1. Esiahot (Ristiinopiskelupalvelu, ent. CampusOnline-verkosto)
Oletko ilmoittautunut CampusOnline-opintojaksolle ennen 19.11.24?
--> käytä ohjetta 2. eAHOT (Olet ilmoittautunut opintojaksolle campusonline.fi kautta)
Käytä tätä ohjetta, jos olet ilmoittautunut CampusOnline-opintojakselle 19.11.24 JÄLKEEN käyttäen Pepin ristiinopiskelupalvelua.
Jos olet ilmoittautunut CampusOnline-opintojaksolle käyttämällä osoitetta campusonline.fi, käytä ohjetta nro 2.
Esiahotointi tarkoittaa tulevaisuudessa suoritettavien opintojen esihyväksyntää osaksi omaa HOPSia. Huomioithan että sinun tulee tehdä esiahotointi ennen kuin ilmoittaudut ristiinopiskelupalvelun kautta tarjotulle opintojaksolle.
Ristiinopiskelupalvelun opintojakson esiahotointi Pepissä
Löydät esiahot-hakemuksen Pepin Opintoni-osiosta kohdasta eAHOT-hyväksilukeminen.

Uusi esiahothakemus
Aloita klikkaamalla + Luo uusi esiahothakemus.
Jos olet jo suorittanut aiemmin CampusOnline-opinnon campusonline.fi - kautta, tällöin tee eAHOT-hakemus, EI esiahothakemus!

Ohjauskeskustelu
Täytä tietoihin:
- Ohjauskeskustelun päivämäärä
- Kenen kanssa ohjauskeskustelu on käyty (valitse tähän aina tutoropettaja)
- Kirjoita Lisätietoja -kenttään CampusOnline
- Merkitse AINA CampusOnline -opintojen osalta: milloin ja kenen kanssa opinnon suorittamisesta on sovittu. Jos olet sopinut tutor-opettajan kanssa hops-keskustelussa, että voit suorittaa mitä tahansa opintoja täydentäviin opintoihin, käytä hops-keskustelun päivää.

Suorituspaikka
Ohjauskeskustelun tallentamisen jälkeen lisää hakemukselle suorituspaikka, jossa aiot suorittaa CampusOnline-opinnon eli sen korkeakoulun tiedot, joka tuottaa valitsemasi opinnon. Jos haluat suorittaa useita eri opintoja eri korkeakoulujen opintovalikoimasta, muista lisätä hakemuksellesi jokaisen eri korkeakoulun tiedot.
Valitse tyypiksi oppilaitos ja suorituspaikan tyyppi-valikosta "toinen ammattikorkeakoulu". Tämän jälkeen valitse suorituspaikka-valikosta sen ammattikorkeakoulun nimi, joka tuottaa CampusOnline-opintojakson. Kirjoita kuvaus-kenttään CampusOnline.

Opinnot tai osaamiset
Valitse + Lisää suoritettava opinto

Lisää suoritettavan opinnon tiedot
Valitse haettavan hyväksilukemisen tyypiksi sisällyttäminen. CampusOnlinen opinnot sisällytetään HOPSisi täydentäviin opintoihin.
Valitse käsittelijäksi tutoropettajasi.

Tämän jälkeen lisää haluamasi CampusOnline opinnon tiedot hakemukseen klikkaamalla +Lisää opinto - painiketta.

Lisää suoritettavan opinnon tietoihin:
- Opinnon nimi suomeksi JA englanniksi
- Laajuuteen opintopistemäärä
- Laajuuden tyypiksi opintopiste
- Suorituspaikaksi valitse aiemmin hakemukselle lisäämäsi suorituspaikan tiedot
- Suorituspäivämäärä - huom, laita päivämääräksi arvio siitä, milloin olet suorittanut opinnon loppuun asti
- Perustelut - kopioi opintojakson sisältö ja osaamistavoitteet. Tämä on tärkeä osuus ja tämän perusteella tutoropettajasi osaa päättää, hyväksytäänkö valitsemasi opinto tutkintoosi.

Sisällytettävien opintojen sijainti HOPSissa
Valitse oikealla olevasta alasvetovalikosta täydentävä osaaminen.

Useiden eri opintojen lisääminen samalle esiahot-hakemukselle
Jos haluat suorittaa CampusOnlinen kautta useita eri opintojaksoja, voit lisätä ne samaan esiahot-hakemukseen. Jos suoritat opintojaksoja useista eri korkeakouluista, muista ensin lisätä hakemuksesi suorituspaikkoihin kaikkien eri korkeakoulujen tiedot. Tämän jälkeen siirry hakemuksessa taas osaan Opinnot tai osaaminen ja valitse uudelleen +Lisää suoritettava opinto. Tämä luo uuden hakemuksen osan ja voit lisätä lisää opintoja hakemukseesi.

Valmiin hakemuksen lähettäminen tutoropettajalle
Kun hakemuksesi on valmis, voit lähettää sen eteenpäin tutoropettajallesi klikkaamalla hakemuksen yläreunassa olevaa sinistä painiketta Lähetä esiahot-hakemus. Jos tutoropettajasi hyväksyy esiahot-hakemuksesi, saat ilmoittautua haluamallesi CampusOnline-opinnolle Pepissä.

Käytä tätä ohjetta, jos olet ilmoittautunut CampusOnline-opintojakselle käyttäen osoitetta campusonline.fi.
Jos olet ilmoittautunut CampusOnline-opintojaksolle käyttämällä Pepin ristiinopiskelupalvelua, käytä ohjetta nro 1.
Tee eAHOT -hakemus ja ota huomioon alla olevat tiedot
Huom! Jos olet YAMK-opiskelija, tulee sinun pyytää CampusOnline-opinnon järjestävältä korkeakoululta todistus, joka todistaa että opintojakso on YAMK-tasoinen. Otathan yhteyttä opinnon järjestävän korkeakoulun opiskelijapalveluihin.
Avoimen polkuopiskelijat HUOM! Avoimen opintojen aikana hyväksilukuja ei tehdä aiemmista opinnoista. Aiempien opintojen hyväksilukeminen tapahtuu vasta tutkinto-opiskelijana.
Jos CampusOnline.fi kautta suoritettu opinto on tarkoitus sisällyttää tutkintoosi (esim. täydentävään osaamiseen), tee hakemus case 2 mukaan ja valitse käsittelijäksi oman ryhmäsi opintosihteeri.
Voit tarkistaa oman opintosihteerisi Pepistä, ohjeet löydät täältä: Opiskeluoikeiden tiedot
Jos CampusOnline.fi kautta suoritetun opinnon on tarkoitus korvata pakollinen hopsissa oleva opintojakso, tee hakemus case 1 mukaan ja valitse hakemuksen käsittelijäksi opettaja, kenen kanssa olet korvaavuudesta sopinut.
Hakemukselle sinun tulee täyttää opintojakson nimi myös englanniksi.
Kevään 2025 CampusOnlinen kurssien käännökset löytyy täältä.
Mikäli käännöstä ei ole listoilla etkä ole saanut oppilaitoksesta englanninkielistä opintosuoritusotetta, kysy käännöstä suoraan oppilaitokselta, jossa olet opinnon suorittanut.
CampusOnline pikaohje (käytä vain jos olet ilmoittautunut campusonline.fi kautta!)
Vinkkejä eAHOT-hakemusta varten
Aiemmin suoritettujen opintojen englanninkieliset käännökset
eAHOT-hakemukseen sinun tulee kirjoittaa tietyt tiedot sekä suomeksi että englanniksi. Tutkintotodistukseesi siirtyy automaattisesti tieto muualla suoritetun opinnon nimestä suomeksi ja englanniksi.
Mikäli suoritat tutkintoa suomeksi, saat valmistuessasi suomenkielisen tutkintotodistuksen sekä lisäksi englanninkielisen todistuksen käännöksen ja opintosuoritusotteen.
Mikäli suoritat tutkintoa englanniksi, saat valmistuessasi sekä suomenkielisen että englanninkielisen tutkintotodistuksen. Mikäli hakemus on puutteellinen, esim. käännökset puuttuvat, käsittelijä palauttaa hakemuksen täydennettäväksi.
eAHOT-hakemuksen liite opinnoista, kun opintosuoritusotetta ei ole
eAHOT-hakemukselle tulee liittää dokumentti suorituksista/osaamisesta (esim. opintosuoritusote tai työtodistus).
Mikäli et ole saanut opintosuoritusotetta muualla suorittamistasi opinnoista, voit jakaa suoritusten tietoja Opintopolku -palvelun kautta. Löydät ohjeet täältä.
Kirjaudu Peppiin
Löydät eAhot-toiminnot Opintoni-osiosta kohdasta eAHOT-hyväksilukeminen.
Aloita klikkaamalla Uusi hakemus -painiketta
Pakolliset kentät on merkitty punaisella tähdellä ( * ). Tutkintotodistusta ja AMKin tilastointia varten tarvitaan tiettyjä tietoja ja siksi muutamat kentät on pakko täyttää. Tietojen täyttämisestä erilaisissa tapauksissa tarkemmin case-kuvauksissa.
Ohjauskeskustelun tiedot
Täytä hakemuslomakkeelle :
- Ohjauskeskustelun päivämäärä
- Kenen kanssa ohjauskeskustelu on käyty (valitse tähän aina tutoropettaja)
- Lisätietoihin mistä ja millaista hyväksilukua haet
- HUOM! Jos kyseessä on CampusOnlinen kautta suoritettu opinto, kirjoita "Lisätietoja" -kenttään ”CampusOnline”.
- Merkitse AINA CampusOnline -opintojen osalta: milloin ja kenen kanssa opinnon suorittamisesta on sovittu. Jos olet sopinut tutor-opettajan kanssa hops-keskustelussa, että voit suorittaa mitä tahansa opintoja täydentäviin opintoihin, käytä hops-keskustelun päivää
Muista tallentaa tiedot. Sinun on myös mahdollistaa tallentaa hakemuksen luonnos ja muokata sitä vielä myöhemmin ennen lähetystä hakemuksen käsittelijälle.
Suorituspaikat
Lisää uusi suorituspaikka.
Tälle ikkunalle täytät aiemman osaamisesi/opintosi tiedot. Jos haet useasta eri paikasta hyväksilukua, lisää jokainen suorituspaikka hakemukseen yksi kerrallaan.
Valitse suorituspaikan tyyppi (oppilaitos, työkokemus, muu)
Oppilaitos
- Valitse listalta oikea oppilaitostyyppi ja oppilaitos
- Koulutuksen nimi -kohtaan koulutuksen nimi (esim. Sosionomi AMK tai CampusOnline), opintosuorituksen tiedot täytetään myöhemmin
- Voit halutessasi kertoa lisäksi tarkempia tietoja tekemästäsi suorituksesta
- Lisää vähintään yksi liite (todistus, opintosuoritusote). Jos sinulla ei ole opintosuoritusotetta (esim. CampusOnline -opinnoista), katso ohjeet liitteen lisäämiseksi otsikosta eAHOT hakemuksen liite opinnoista, kun opintosuoritusotetta ei ole (esim. CampusOnline opinnot).
- Tallenna
Työkokemus TAI muu (esim. harrastustoiminta, armeija)
- Jätä tyhjäksi Suorituspaikan tyyppi ja Työnantaja/muu-tyyppi
- Valitse ”Työnantajan tai muun suorituspaikan nimi””
- Syötä työnantajan tai muun suorituspaikan nimi suomeksi ja englanniksi
- Syötä myös työnimike/muu suomeksi ja englanniksi
- Voit halutessasi kertoa lisäksi tarkempia tietoja tekemästäsi suorituksesta
- Lisää vähintään yksi liite (todistus, työtodistus tai muu dokumentti asiasta)
- Tallenna

Kuva 6. Lisää suorituspaikka -työkokemus tai muu
Opinnot tai osaamiset
Tässä kohtaa ole äärimmäisen tarkkana!
Valitse oikea vaihtoehto valintapainikkeesta:
- Lisää aiemmin suoritettu opinto (esim. aiemmin suoritetut opinnot tai opintojen aikana suoritetut CampusOnline -opinnot)
- Lisää aiemmin hankittu muu osaaminen (esim. työkokemus, harrastustoiminta)
- Huom! Opinnon vapautusta ei voi hakea eAHOT-lomakkeen kautta. Ohjeet vapautuksen hakemiseen löydät täältä.
Alta löydät tarkemmat ohjeet opinnon ja osaamisen lisäämiseen eAHOT-hakemukseesi.
Mikäli sinulla on useita opintoja / osaamisia, palaa tähän valintapainike- kohtaan ja lisää jokainen omana, erillisenä kohtana.

Aiemmin hankitun opinnon lisääminen (kuvakaappaus alla)
1. Lisää ensin haettavan hyväksilukemisen tyyppi (Korvaaminen/Sisällyttäminen).
Korvaaminen = Korvaa HOPSista valitut opinnot
Sisällyttäminen = Lisätään osaksi HOPSia (usein täydentävään osaamiseen)
2. Tämän jälkeen valitse hakemuksesi käsittelijä.
Tutoropettaja tai henkilö, jonka kanssa olet käynyt ohjauskeskustelun liittyen hakemukseesi.
Huom! Jos haet hyväksilukua CampusOnlinessa suorittamastasi kurssista, valitse käsittelijäksi ryhmäsi opintosihteeri JOS kurssi sisällytetään tutkintoosi. Jos suorittamasi CampusOnline-kurssi korvaa opintojakson HOPSistasi valitse se opettaja, jonka kanssa olet korvaavuudesta sopinut.
3. Lisää hakemukseesi joko opintokokonaisuus tai opinto
Kirjaa hakemukseesi lisättävä opinto tai opintokokonaisuus.
Opintokokonaisuus voi olla esimerkiksi laajempi kokonaisuus, jonka olet aiemmin suorittanut jossain toisessa korkeakoulussa (esimerkiksi Markkinoinnin perusopinnot 25 op). Älä käytä opintokokonaisuutta, jos olet suorittanut toisessa korkeakoulussa yksittäisiä opintoja.
4. Lisää aiemmin suorittamasi opinnon tiedot mahdollisimman tarkkaan.
5. Valitse HOPSistasi se opinto, jonka haluat korvata (alla esimerkki opinnon korvaamisesta).
Mikäli opinto sisällytetään tutkintoon, antaa Peppi valikon, josta voit valita HOPSissasi olevan kokonaisuuden, johon opinto sisällytetään (esim. täydentävä osaaminen). Opinnon valitset klikkaamalla opinnon vieressä olevaa painiketta.
6. Valitsemasi HOPSin opintojakso siirtyy tähän osaan.
Täytä tiedot kaikille kolmelle palstalle. Jos et ole varma, mitkä tiedot täytetään/miten hakemus tehdään, katso case-kuvauksista tarkemmat ohjeet. Kun olet täyttänyt kaikkien kolmen palstan tiedot, tallenna. Tallennuksen jälkeen näet täyttämäsi tiedot Opinnot ja osaamiset -alla.

Aiemmin hankitun osaamisen lisääminen (kuvakaappaus alla)
1. Osaamisen lisääminen hakemukseesi alkaa myös niin että valitset hyväksiluvun tyypin.
Korvaaminen = Korvaa HOPSista valitut opinnot
Sisällyttäminen = Lisätään osaksi HOPSia (usein täydentävään osaamiseen)
2. Tämän jälkeen valitse hakemuksen käsittelijä.
Valitse tähän tutoropettajasi, jonka kanssa olet käynyt hakemukseen liittyvän ohjauskeskustelun.
3. Lisää osaaminen ja sen tiedot mahdollisimman tarkasti.
4. Osaamisen työnimike näkyy hakemuksen osassa "Sijoita sisällytettävät opinnot/osaamiset HOPS-rakenteeseen".
Alla olevassa esimerkissä osaamista haetaan kesätyöpaikasta saadulla työkokemuksella, jossa on työnimikkeenä ollut "Harjoittelija".
5. Voit tarkastella HOPSiasi klikkaamalla HOPS-esikatselu-painiketta ja sen jälkeen valita alasvetovalikosta HOPSissasi oleva kokonaisuus, johon osaamisesi sisällytetään.
Huom! Jos haet osaamisellasi opinnon korvausta valikko näyttää samalta mitä lisättäessä aiemmin suoritettua opintoa hakemukseesi (kuvakaappaus ylempänä).
Jos et ole varma, mitkä tiedot täytetään/miten hakemus tehdään, katso case-kuvauksista tarkemmat ohjeet. Kun olet täyttänyt tiedot, tallenna. Tallennuksen jälkeen näet täyttämäsi tiedot Opinnot ja osaamiset -alla.

Tallennetun hakemuksen muokkaaminen
Pääset muuttamaan tietoja kynä-ikonista. Voit lisätä samalle hakemukselle useita hakemuksen osia klikkaamalla Valintapainikkeesta "aiemmin hankittu muu osaaminen" TAI "aiemmin suoritettu opinto".

Kuva 9. Tallennetun hakemuksen muokkaaminen
Tallennetun hakemuksen lähettäminen
Hakemus tallentuu luonnokseksi ja pysyy luonnoksena, kunnes lähetät sen käsittelijälle. Hakemuksen lähetyspainike on hakemuksen oikeassa yläkulmassa.
Kun olet lähettänyt hakemuksen, et voi enää muokata hakemusta. Täytä hakemus siis kerralla huolellisesti. Käsittelijä palauttaa/hylkää puutteellisen tai väärin täytetyn hakemuksen. Noudata käsittelijän antamia ohjeita, mikäli hakemus palautuu / tulee hylkäyksenä sinulle. Saat sähköpostiviestin palautuneesta/hylätystä hakemuksesta.

Pepissä on eAHOT Liitepankki. Liitepankki löytyy valikosta eAHOT-hyväksilukeminen.

Liitepankista löydät kaikkien eAHOT-hakemuksiesi sisältämät liitteet ja pankkiin on myös mahdollista lisätä liitteitä myöhempää käyttöä varten.

eAHOT-hakemusten case-kuvaukset
Kaikki tapaukset lähtevät liikkeelle tilanteesta, jossa eAHOT-hakemukseen on jo syötetty ohjauskeskustelun tiedot ja suorituspaikat. Jos tarvitset näihin ohjeita, löydät ne tämän osion yläpuolelta osasta uusi eahot-hakemus. Lisää aiemmin hankittu opinto/osaaminen riippuen siitä, millä aiemmalla osaamisella olet hyväksilukua hakemassa.
Kuvaus: Olet suorittanut toisessa oppilaitoksessa opinnon, joka sisällöltään ja laajuudeltaan vastaa hopsissa olevaa opintojaksoa.
Haettavan hyväksilukemisen tyyppi: Valitse korvaaminen
Valitse käsittelijä: Valitse tutoropettaja tai mahdollisesti ohjauskeskustelussa sovittu muu käsittelijä (varmista käsittelijältä hyväksiluku).
Valitse +Lisää opinto:
- Tunnus -kenttä jätetään tyhjäksi
- Suorituksen nimi suomeksi ja englanniksi
- Opinnon laajuus ja laajuuden tyyppi (Huom! Kirjaa opintopistemäärä pelkkänä numerona)
- Kieli, jolla suoritus on tehty
- Arviointi
- Valitse listasta oikea suorituspaikka juuri tälle osaamiselle, jolla haet hyväksilukua
- Suorituspäiväksi opinnon alkuperäinen suorituspäivä
- Voit kirjoittaa suorituksesta lisätietoja Perustelut -kenttään
Valitse HOPSin opinnoista: Valitse se opintojakso, joka korvataan aiemmin suoritetulla opinnollasi. Huom! Valitse se opintojakso, josta olet sopinut sen henkilön kanssa, jonka kanssa olet käynyt ohjauskeskustelun. Klikkaamalla opintojakson perässä olevaa risti-kuvaketta, siirtyy opintojakso sivun oikeassa reunassa olevaan kohtaan "Hakemukseen valitut opinnot".
Paina lopuksi tallenna.
Tallennuksen jälkeen näet tallennetun opinnon korvaamisen hakemuksellasi. Voit lisätä muita osaamisia valintapainikkeista.

Kuvaus: Olet suorittanut toisessa oppilaitoksessa opinnon, jolle ei löydy hopsista korvaavuutta, mutta haluat sisällyttää opinnon tutkintoosi.
Haettavan hyväksilukemisen tyyppi: Valitse sisällyttäminen
Valitse käsittelijä: Valitse tutoropettaja tai mahdollisesti ohjauskeskustelussa sovittu muu käsittelijä (varmista käsittelijältä hyväksiluku). Valitse käsittelijäksi oman ryhmäsi opintosihteeri, jos haet sisällytystä CampusOnline-kurssille. Voit tarkistaa oman opintosihteerisi Pepistä, ohjeet löydät täältä: Opiskeluoikeuden tiedot.
Valitse +Lisää opinto:
- Tunnus -kenttä jätetään tyhjäksi
- Suorituksen nimi suomeksi ja englanniksi (Aiemmin suoritettu opinto tulee HOPSiin sen alkuperäisellä nimellä)
- Opinnon laajuus ja laajuuden tyyppi (Huom! Kirjaa opintopistemäärä pelkkänä numerona)
- Kieli, jolla suoritus on tehty
- Arviointi
- Valitse listasta oikea suorituspaikka juuri tälle osaamiselle, jolla haet hyväksilukua
- Suorituspäiväksi opinnon alkuperäinen suorituspäivä
- Voit kirjoittaa suorituksesta lisätietoja Perustelut -kenttään ja lisätiedoksi mihin opinnon haluat sisällytettäväksi (esim. Vapaasti valittaviin / täydentävään osaamiseen)
Sijoita sisällytettävät opinnot/osaamiset HOPS-rakenteeseen:
Valitse alasvetovalikosta se HOPSin kokonaisuus, johon aiemmin suorittamasi opinto sisällytetään. Alla olevassa esimerkissä on valittu täydentävä osaaminen. Sovi opinnon sijoittamisesta sen henkilön kanssa, jonka kanssa olet käynyt ohjauskeskustelun.
Halutessasi voit tarkastella omaa HOPSiasi klikkaamalla HOPS-esikatselu-painiketta ja sen jälkeen tehdä valinnan alasvetovalikosta.
Paina lopuksi tallenna.
Tallennuksen jälkeen näet tallennetun sisällyttämisen hakemuksellasi. Voit lisätä muita osaamisia hakemuksen valintapainikkeista.

Kuvaus: Sinulla on työssä, harrastuksen kautta tai muulla tavoin hankittua osaamista, jolla haluat korvata HOPSissa olevan opinnon. Tutustu HOPSin opinnon sisältökuvaukseen ja vertaa olemassa olevaa osaamistasi siihen.
Haettavan hyväksilukemisen tyyppi: Valitse korvaaminen
Valitse käsittelijä: Valitse tutoropettaja tai mahdollisesti ohjauskeskustelussa sovittu muu käsittelijä (varmista käsittelijältä hyväksiluku).
Lisää osaaminen:
- Arviointi -kenttä jätetään tyhjäksi
- Valitse listasta oikea suorituspaikka juuri tälle osaamiselle, jolla haet hyväksilukua
- Lisää suorituspäivä. Esimerkiksi jos kyseessä on työkokemus, voit kirjata suorituspäiväksi viimeisen työpäiväsi, tai päivän, jolloin olet työtodistuksen saanut
- Voit kirjoittaa suorituksesta lisätietoja Perustelut -kenttään
Valitse HOPSin opinnoista:
Mikäli tutoropettajan kanssa on ohjauskeskustelussa sovittu HOPSin opintojakson korvaamisesta aiemmalla osaamisella, poimi hakemukseen HOPSin opinto johon hyväksilukua haetaan. Lisätty opinto tulee näkyville hakemuksen kohtaan ”Hakemukseen valitut opinnot”.
Paina lopuksi tallenna.
Tallennuksen jälkeen näet tallennetun korvaamisen hakemuksellasi. Voit lisätä muita osaamisia hakemuksen valintapainikkeista.

Kuvaus: Sinulla on työssä, harrastuksen kautta tai muulla tavoin hankittua osaamista, jonka haluat sisällyttää tutkintoosi.
Haettavan hyväksilukemisen tyyppi: Valitse sisällyttäminen. Mikäli hyväksiluet osaamista, johon ei löydy korvaavuutta HOPSista, opinnot sisällytetään HOPSiin, esim. täydentävään osaamiseen. Tällöin opinnot tulevat HOPSiin niiden alkuperäisillä nimillään.
Valitse käsittelijä: Valitse tutoropettaja tai mahdollisesti ohjauskeskustelussa sovittu muu käsittelijä (varmista käsittelijältä hyväksiluku).
Lisää osaaminen:
- Arviointi -kenttä jätetään tyhjäksi
- Valitse listasta oikea suorituspaikka juuri tälle osaamiselle, jolla haet hyväksilukua
- Lisää suorituspäivä. Esimerkiksi jos kyseessä on työkokemus, voit kirjata suorituspäiväksi viimeisen työpäiväsi, tai päivän, jolloin olet työtodistuksen saanut
- Voit kirjoittaa suorituksesta lisätietoja Perustelut -kenttään
Sijoita sisällytettävät opinnot/osaamiset HOPS-rakenteeseen:
Valitse alasvetovalikosta se HOPSin kokonaisuus, johon aiemmin suorittamasi opinto sisällytetään. Alla olevassa esimerkissä on valittu täydentävä osaaminen. Sovi osaamisen sijoittamisesta sen henkilön kanssa, jonka kanssa olet käynyt ohjauskeskustelun.
Halutessasi voit tarkastella omaa HOPSiasi klikkaamalla HOPS-esikatselu-painiketta ja sen jälkeen tehdä valinnan alasvetovalikosta.
Paina lopuksi tallenna.
Tallennuksen jälkeen näet tallennetun sisällyttämisen hakemuksellasi. Voit lisätä muita osaamisia hakemuksen valintapainikkeista.

Kuvaus: Sinulla on useampi opinto, jotka yhdessä vastaavat hopsissa olevan opinnon sisältöä. Haluat näillä opinnoilla korvata yhden hopsissa olevan opinnon. Voit lisätä samalle hakemuksen osalle myös useamman aiemmin suoritetun opinnon, jos tarkoituksenasi on niillä korvata vain yksi HOPSissa oleva opintojakso.
Haettavan hyväksilukemisen tyyppi: Valitse korvaaminen
Valitse käsittelijä: Valitse tutoropettaja tai mahdollisesti ohjauskeskustelussa sovittu muu käsittelijä (varmista käsittelijältä hyväksiluku).
Valitse +Lisää opinto:
- Tunnus -kenttä jätetään tyhjäksi
- Suorituksen nimi suomeksi ja englanniksi
- Opinnon laajuus ja laajuuden tyyppi (Huom! Kirjaa opintopistemäärä pelkkänä numerona)
- Kieli, jolla suoritus on tehty
- Arviointi
- Valitse listasta oikea suorituspaikka juuri tälle osaamiselle, jolla haet hyväksilukua
- Suorituspäiväksi opinnon alkuperäinen suorituspäivä
- Voit kirjoittaa suorituksesta lisätietoja Perustelut -kenttään (tähän kannattaa kirjata opettajalle muistiin, mitä ohjauskeskustelussa olette sopineet. Esim. Markkinoinnin peruskurssi ja Myyntiosaaminen korvaavat HOPSissa olevan Myynti ja markkinointi - opintojakson.)
Huom! Kun haet hyväksilukua useammalla opinnolla, tulee sinun lisätä kaikki aiemmin suorittamasi opinnot samaan hakemuksen osaan. (Ks. kuvakaappaus)
Valitse HOPSin opinnoista: Valitse se opintojakso, joka korvataan aiemmin suoritetulla opinnollasi. Huom! Valitse se opintojakso, josta olet sopinut sen henkilön kanssa, jonka kanssa olet käynyt ohjauskeskustelun. Klikkaamalla opintojakson perässä olevaa risti-kuvaketta, siirtyy opintojakso sivun oikeassa reunassa olevaan kohtaan "Hakemukseen valitut opinnot".
Paina lopuksi tallenna.
Tallennuksen jälkeen näet tallennetun opinnon korvaamisen hakemuksellasi. Voit lisätä hakemukseesi muita opintoja/osaamisia valintapainikkeista.

Kuvaus: Sinulla on useampaa erilaista osaamista, jotka yhdessä vastaavat hopsissa olevan opinnon sisältöä. Haluat näillä osaamisilla korvata yhden hopsissa olevan opinnon. Voit lisätä samalle hakemuksen osalle myös useamman osaamisen, jos tarkoituksenasi on niillä korvata yksi HOPSissa oleva opintojakso.
Haettavan hyväksilukemisen tyyppi: Valitse korvaaminen
Valitse käsittelijä: Valitse tutoropettaja tai mahdollisesti ohjauskeskustelussa sovittu muu käsittelijä (varmista käsittelijältä hyväksiluku).
Lisää osaaminen:
- Arviointi -kenttä jätetään tyhjäksi
- Valitse listasta oikea suorituspaikka juuri tälle osaamiselle, jolla haet hyväksilukua
- Lisää suorituspäivä. Esimerkiksi jos kyseessä on työkokemus, voit kirjata suorituspäiväksi viimeisen työpäiväsi, tai päivän, jolloin olet työtodistuksen saanut
- Voit kirjoittaa suorituksesta lisätietoja Perustelut -kenttään
Valitse HOPSin opinnoista:
Mikäli tutoropettajan kanssa on ohjauskeskustelussa sovittu HOPSin opintojakson korvaamisesta aiemmalla osaamisella, poimi hakemukseen HOPSin opinto johon hyväksilukua haetaan. Lisätty opinto tulee näkyville hakemuksen kohtaan ”Hakemukseen valitut opinnot”.
Paina lopuksi tallenna.
Tallennuksen jälkeen näet tallennetun korvaamisen hakemuksellasi. Voit lisätä muita osaamisia hakemuksen valintapainikkeista.

Kuvaus: Sinulla on aiemmin suoritettu opinto/opintoja ja muuta osaamista, jotka yhdessä vastaavat sisällöltään HOPSissa olevan opinnon sisältöä. Haluat näillä opinnoilla ja osaamisilla korvata yhden HOPSissa olevan opinnon.
Olet hakemassa hyväksilukua kahdella eri tavalla, joten sinun on tehtävä samalle eAHOT-hakemukselle kaksi hakemuksen osaa. Ensimmäinen osa on aiemmin suoritettu opinto, johon kirjaat alla olevat tiedot ja toiseen osaan kirjaat osaamiseesi liittyvät tiedot. Katso lisää ohjeista case 1 ja case 3.
Muista kirjoittaa molempien hakemuksen osien Perustelut - kenttiin tieto siitä, että haluat korvata HOPSin opinnon osittain aiemmin suoritetulla opinnolla ja osittain osaamisellasi (työkokemus).
Molempiin hakemuksen osiin tulee valita HOPSin opinnoista sama opinto, johon haet hyväksilukua.
Kuvaus: Olet suorittanut 10 op laajuisen Markkinoinnin opintojakson toisessa oppilaitoksessa, mutta HOPSissasi oleva Markkinoinnin opintojakso on laajuudeltaan 5 op.
Voit hakea korvaavuutta 5 op Markkinoinnin opintojaksolle, mikäli kurssien sisällöt ovat samat (ks. case 1) sekä sisällyttää loput 5 op täydentävään osaamiseen (ks. case 2).
Hakemuksen osan Perustelu -kenttiin tulee kirjoittaa mahdollisimman tarkasti, mitä ohjauskeskustelussa hyväksiluvuista on sovittu.
Kaikista hyväksiluettavista opinnoista täytyy tehdä oma erillinen hakemuksen osansa case 1 tai 2 tapaan, jotta käsittelijä voi tehdä niistä omat päätöksensä.
Kuvaus: Olet suorittanut opinnon tai sinulla on muuta osaamista, mutta opinnon/osaamisen laajuus on pienempi kuin mikä HOPSin opintojaksossa, johon haluat korvaavuutta hakea.
Osakorvaavuuksia ei käytäntömme mukaan Peppiin kirjata. Opintojakson puuttuva osuus sinun tulee tehdä näytöllä, jonka opettaja sinulle osoittaa. Opettaja voi myös ohjauskeskustelussa osallistaa opiskelijan itse miettimään, miten näyttö suoritetaan.
Tee opinnosta/osaamisesta korvaavuushakemus normaalisti case 1 (opinnolla haettaessa) tai case 3 (osaamisella haettaessa) tapaan.
Ehdota hakemukselle, miten puuttuvan osuuden voisi mielestäsi suorittaa. Kun puuttuvasta osuudesta on sovittu, opettaja tekee eAHOT-järjestelmään sopimuksen, johon kirjaa miten puuttuva osuus tulee suorittaa ja missä aikataulussa. Toimi opettajan antamien ohjeiden mukaisesti.
Kuvaus: Olet suorittanut toisessa korkeakoulussa esim. 10 op Tuotesuunnittelun opintojakson, jolla haluat korvata kokonaan HOPSin kaksi kurssia.
Aloita eAHOT-hakemuksen tekeminen case 1 - ohjeiden mukaisesti eli hae opintojen korvaavuutta suorittamallasi 10 op kurssilla.
Valitse HOPSista ne kaksi opintoa, jotka haluat korvata aiemmin suorittamallasi kurssilla. Esimerkissä Tuotesuunnittelun kurssi (10 op) korvaa HOPSin opintojaksot Tuotanto ja prosessit ja Tuotekehitysprojekti, jotka ovat molemmat ovat 5 op laajuisia.
