Itserekisteröityminen Moodle-kurssille
Itserekisteröityminen Moodle-kurssille muun yliopiston tai ammattikorkeakoulun tunnuksella.
1) Kirjautuminen
Kirjaudu LUT-korkeakoulujen Moodleen käyttämällä “Shibboleth HAKA Login” -painiketta.
Painikkeen kautta päädyt HAKA-sivulle. Valitse listasta oma korkeakoulusi ja kirjaudu normaalisti käyttäen omia tunnuksiasi.
2) Kurssin etsiminen
Jos sinulla on suora linkki kurssille, voit mennä linkin kautta kurssisivulle. Voit myös käyttää Moodlen hakutoimintoa kurssisi etsimiseen.
Jos kurssi ei ole avoin vierailijoille, päädyt suoraan itserekisteröitymissivulle (siirry tämän ohjeen kohtaan 3). Jos vierailu on sallittu, päädyt kurssisivulle vierailijaroolissa. Huomaa, että vierailijana näet ainoastaan kurssisivun, mutta et pääse avaamaan aktiviteetteja. Sinun tulee vielä itserekisteröityä kurssille klikkaamalla valintaa ”Lisää minut tälle kurssille”.
3) Kurssille rekisteröityminen
Viimeistele rekisteröitymisesi antamalla kurssiavain, jonka olet saanut kurssin opettajalta. Klikkaa lopuksi painiketta ”Lisää minut kurssialueelle”. Itserekisteröitymisesi on nyt valmis.