AHOT - Aikaisemmin hankittu osaaminen
AHOT tarkoittaa aikaisemman suoritetun opinnon tai jonkun muun osaamisen hyväksymistä osaksi suoritettavaa tutkintoa, joko osaksi ydinosaamista tai täydentäviä opintoja. Jos opiskelijalla on siis jokin tutkinnossa vaadittava osaaminen hänen ei tarvitse uudestaan opiskella asioita/taitoja, jotka hänellä on jo hallussaan.
Tällainen suoritus on voitu hankkia mm.
- aikaisemmissa opinnoissaan (opinnon hyväksiluku) tai
- nykyisten opintojen aikana muualla kuin omassa korkeakoulussa (esim. ristiinopiskelu), (opinnon sisällyttäminen valinnaisiin) tai
- muilla tavoin esim. työkokemuksella tai harrastuksen kautta (osaamisen hyväksiluku).
Toisessa ammattikorkeakoulussa tai yliopistossa aikaisemmin suoritetut opinnot voidaan hyväksilukea, jos suorituksesta on alle 10 vuotta. Aika lasketaan suorituksen arviointipäivästä.
Sosiaali- ja terveysalan AHOT-käytännöt ja opinnollistamisen ohjeet löydät täältä.
YAMK-opiskelijan AHOT-käytännöt löydät täältä.
Tutustu Kieli- ja viestintäopintojen ahotointiin.
Avoimen polkuopiskelijat HUOM! Avoimen opintojen aikana hyväksilukuja ei tehdä aiemmista opinnoista. Aiempien opintojen hyväksilukeminen tapahtuu vasta tutkinto-opiskelijana.
Hyväksilukemisen muodot
Hyväksilukemisen muotoja ovat korvaaminen ja sisällyttäminen.
Korvaaminen tarkoittaa, että sinun henkilökohtaisessa opintosuunnitelmassasi on opinto, jonka saat korvattua aikaisemmalla osaamisella tai opinnolla. Korvaavuudet haetaan yleensä ydinosaamisen opintoihin.
Sisällyttäminen tarkoittaa, että sinulla oleva osaaminen tai suoritettu opinto liitetään osaksi tutkintoasi. Et siis hae korvaavuutta suunnitelmassa olevalle opintojaksolle, vaan liität tutkintoosi muuta sen vaatimukset täyttävää osaamista. Sisällytettävät opinnot lisätään yleensä täydentävään osaamiseen.
Miten AHOT haetaan?
- Arvioi aikaisempi/muualla suoritettu osaaminen suhteessa opetussuunnitelmassa asetettuihin osaamistavoitteisiin. Osaamistavoitteet löydät Sisun opintojaksojen esitteiltä.
Keskustele tutoropettajasi kanssa osaamisestasi ja mahdollisista hyväksiluvuista HOPS-keskustelujen yhteydessä.
Ohjauskeskustelu on tärkeä osa hyväksilukuprosessia ja se auttaa opiskelijaa tekemään suunnitelmansa ja hakemuksensa oikein. Oikein tehty hakemus nopeuttaa hyväksilukuhakemuksen käsittelyä.
Täytä hakemus Sisussa
Sisussa voit hakea hyväksilukua useammasta kohdasta
Täältä lisää hakemuksien tekemisestä: Sisu - Hyväksilukeminen ja työkokemus
Hakemukselle tulee liittää todistus aiemmasta suorituksesta esim pdf, word- tai jpg-tiedostona. Mikäli et ole saanut opinnosta opintosuoritusotetta, voit jakaa suorituksen tietoja Oma Opintopolku -palvelun kautta. Katso ohjeet alapuolelta, Opintosuoritusten jakaminen Opintopolun kautta - otsikon alta.
Olet velvollinen täyttämään pyydetyt tiedot myös englanniksi.
Tutkintoon ei pääsääntöisesti hyväksilueta opintoja yli tutkinnon laajuuden. (Tutkintosääntö 25 §.)



