Sopimukset ja viestit - Peppi

kansikuva

Sopimukset ja viestit - Peppi

Sopimuksia ja viestejä pääset tarkastelmaan Asiointipalvelut > Sopimukset ja viestit -näkymässä.

Sopimukset ja viestit

Sopimukset

Sopimuspankki-toiminnallisuus on tarkoitettu opiskelijan ja korkeakoulun välisten sopimusten tekoon. Käyttökohteita ovat mm. opintojen suorittamiseen liittyvät sopimukset ja ahot-sopimukset.

Kun sopimus tehdään tai sitä muokataan, sopimus tulee näkyviin Opiskelijan työpöydällesi. Saat siitä herätteenä viestin myös koulun sähköpostiisi. Viestiin ei voi vastata sähköpostitse. Vastaaminen tapahtuu Pepissä, jolloin vastaus myös tallentuu Peppiin.

Sopimukset listautuvat Sopimukset -näkymään. Pääsivulla näkyy otsikko, opettaja/t, kuvaus, luontipäivä, alkamisaika ja päättymisaika. Klikkaamalla sopimuksen otsikkoa saat näkyviin sopimuksen tarkemmat tiedot.

Sopimukset

Sopimukseen liittyvät toiminnot

  • Muokkaa: muokkaa sopimuksen tietoja tarvittaessa. Muokkaukset lähtevät toisille sopimusosapuolille hyväksyttäväksi/kommentoitaviksi.
  • Hyväksy: hyväksy sopimus. Hyväksynnästä lähtee tieto toisille sopimusosapuolille.
  • Uusi viesti: lähetä sopimukseen liittyvä viesti, esimerkiksi väliaikatietoa asian edistymisestä, tai tarkennuksia.

Viestit

Viestit valinnasta sinulle aukeaa ikkuna viesteihin, joita olet Pepissä lähettänyt ja vastaanottanut. Voit lähettää tästä näkymästä uusia viestejä klikkaamalla Uusi viesti. Täytä vastaanottaja, viestin aihe sekä viestin sisältö ja paina Lähetä. Peruuta-valinnasta voit poistua lähettämättä.

Klikkaamalla viestin otsikkoa saat näkyviin tai pois viestiketjun. 

Huomaa, että tällä sivulla et voi vastata aikaisempiin viesteihin, vaan vastaaminen tapahtuu HOPSin Viestit -ikkunassa.

Viestit