Keskustele oman tutoropettajasi kanssa vaihdon aikana suunnittelemistasi opinnoista ja tee vaihdon opintosuunnitelma eli Learning Agreement LAB Mobility-Online järjestelmässä. Sen hyväksyy oman alasi opiskeluvaihtojen koordinaattori.
Learning Agreementin hyväksynnän jälkeen lisää opinnot opintoluonnoksina Sisuun. Vaihdossa suorittamiisi opintoihin haetaan hyväksyntää eli hyväksilukua vasta vaihdosta palattuasi, joten tee se vasta vaihdosta palattuasi. Tähän on erilliset ohjeet.
Opintojen sijoittaminen opintosuunnitelmaan ennen vaihtoon lähtöä
Opintosuunnitelmassasi on osio täydentäville opinnoille ja sen alta löydät myös opintokokonaisuuden Kansainvälisessä opiskelijavaihdossa suoritetut opinnot.
Jos et näe opintosuunnitelmassasi tätä opintokokonaisuutta, saat lisättyä sen opintosuunnitelmaasi klikkaamalla Täydentävän osaamisen otsikon oikealla puolella olevaa kolmen pisteen ikonia.

Hae avautuvasta opintokokonaisuuksien listasta Kansainvälisessä opiskelijavaihdossa suoritetut opinnot ja valitse se opintosuunnitelmaasi. Klikkaa tallenna.

Tämän jälkeen opintosuunnitelmasi täydentävän osaamisen alla näkyy valitsemasi opintokokonaisuus. Klikkaa opintokokonaisuuden oikealla puolella olevaa kolmen pisteen painiketta, jonka kautta pääset lisäämään vaihdossa suoritettavaksi suunnittelemasi opinnot opintoluonnoksina opintosuunnitelmaasi.

Lisää opintoluonnos klikkaamalla Lisää opintoluonnos painiketta. Sisu herjaa tässä vaiheessa että opintokokonaisuudelle tulee hakea hyväksyntä mutta se tehdään vasta sitten kun olet tullut takaisin vaihdosta. Vaihdosta palattuasi voit vielä ennen hyväksynnän hakemista tarkistaa että olethan tehnyt opintoluonnokset kaikista vaihdossa suorittamistasi opinnoista.

Opintoluonnokseen tulee lisätä opinnon perustiedot. Muistathan tehdä opintoluonnoksen jokaiselle opinnolle erikseen.

Luotuasi opintoluonnoksen, näkyy se opintosuunnitelmassasi Kansainvälisessä opiskelijavaihdossa suoritetut opinnot opintokokonaisuuden alla. Klikkaamalla oikeassa reunassa olevaa kolmen pisteen painiketta pääset luomaan lisää opintoluonnoksia.

Luodessasi lisää opintoluonnoksia, edelliset näkyvät Kokonaisuuteen lisätyt opintoluonnokset otsikon alta. Aiemmin luodut opintoluonnokset voi poistaa opintosuunnitelmastasi klikkaamalla niiden alla olevaa Valitse suunnitelmaan painiketta, jolloin se poistuu opintosuunnitelmastasi. Jos siis vaihdon aikana käy niin että et suorita kaikkia suunnittelemiasi opintoja, voit tätä kautta poistaa ne opintosuunnitelmastasi ennen hyväksynnän hakemista.
