Sisu - Suoritettujen opintojen lisääminen opintosuunnitelmaan
Kun opintojakson suoritus on kirjattu Sisuun, sen voi lisätä opintosuunnitelmaan, jos se ei ole siellä vielä valmiiksi. Jos opintojakso kuuluu jo opintosuunnitelmaan, suoritus näkyy siellä automaattisesti (Opintojen rakenne -> Opintosuunnitelma). Suoritetun opintojakson kohdalla näkyvät suoritus-merkki ja arvosana.

Jos suoritus ei näy suoraan opintosuunnitelmassasi, voit lisätä sen kahdella eri tavalla. Käymme molemmat vaihtoehdot läpi.
1. Suoritettujen opintojen lisääminen opintosuunnitelmaan
Klikkaa opintosuunnitelmassa sen otsikon vieressä olevaa kolmea pistettä, jonka alle haluat lisätä puuttuvan opintojakson. Siitä avautuu ikkuna, jossa pystyt hakemaan puuttuvia opintojaksoja.

Hae puuttuva opintojakso kirjoittamalla sen nimi tai koodi hakukenttään ja valitse sen jälkeen oikea opintojakso hakutuloksista. Klikkaa sitten haettun opintojakson kohdalla olevaa Valitse suunnitelmaan -paniketta, jolloin se tulee automaattisesti valittuun opintokokonaisuuteen.


2. Suoritettujen opintojen lisääminen opintosuunnitelmaan Vapaan muokkauksen –tilassa
Klikkaa opintosuunnitelmassa sen otsikon vieressä olevaa kolmea pistettä, jonka alle haluat lisätä puuttuvan opintojakson tai opintokokonaisuuden.

Tämän jälkeen klikkaa vielä kerran ikkunan oikeassa yläkulmassa olevia kolmea pistettä ja paina sieltä Vapaan muokkauksen tila -painiketta

Tästä aukeaa Vapaan muokkauksen tila, jossa voit etsiä opintojaksoja tai opintokokonaisuuksia niiden nimen tai koodin perusteella. Kun klikkaat Valitse suunnitelmaan –painiketta ja lopuksi vielä Tallenna -painiketta haluamasi opintojakson tai opintokokonaisuuden kohdalla, lisätään se automaattisesti valitun otsikon alle.
